Budowa oprawy okularowej

czy potrafisz porozumieć się z optykiem?

 

Jeśli zaczynasz dziwnie patrzeć na optyka, kiedy ten podczas zakupu nowych okularów mówi Ci o nanośnikach, ramkach i położeniu mostka, pora uzupełnić wiedzę na temat budowy oprawy okularowej. Wtedy bez problemu odróżnisz np. mostek od paska górnego.

W języku optyków nie ma oprawek okularowych, są za to oprawy. A te składają się z następujących elementów:

  • Ramka – to ta część oprawy, w której mocowane są szkła okularowe. Ma swój front (powierzchnię którą widzimy, patrząc na osobę noszącą okulary). Front może być zdobiony, stylizowany, gładki lub z fakturą, błyszczący, matowy albo z satynowym połyskiem, kolorowy lub jednobarwny. Na froncie umieszczone może też być logo projektanta lub marki.
  • Tarcza, zwana okularem – powierzchnia w ramce, którą wypełniają szkła. Jest tarcza lewa oraz tarcza prawa.
  • Mostek – element łączący ramki otaczające tarcze. Może być prosty, łukowaty, mniej lub bardziej wypukły, zamocowany wyżej lub niżej w ramce. Od kształtu i lokalizacji mostka zależy nie tylko wygoda noszenia okularów, ale także i to, jak będą pasować. Z położeniem mostka wiąże się jedna żelazna zasada: im większy i bardziej eksponowany masz nos, tym mostek powinien być osadzony na ramce niżej – taka konstrukcja optycznie skraca i zmniejsza nos.
  • Pasek górny – element łączący ze sobą ramki otaczające tarcze, osadzony nad mostkiem. Nie występuje w każdym typie okularów. Wprawdzie wzmacnia połączenie między tarczami, ale dla większości użytkowników okularów istotniejsze jest, że korzystnie wpływa na estetykę okularów niż na ich trwałość.
  • Nanośniki, czyli „noski” – elementy osadzone poniżej mostka. To na nich opierają się okulary, kiedy założysz już je na nos. Są niewielkie, ale stanowią jeden z ważniejszych elementów zapewniających komfort noszenia – choćby dlatego, że to dzięki nim okulary z masywnymi, grubymi soczewkami nie wbijają się pod własnym ciężarem w ciało. Kiedyś wykonywano je z syntetyków twardych, odciskających na skórze czerwone plamy, obecnie wytwarzane są z miękkich, sprężystych polimerów.
  • Zauszniki – to boczne elementy okularów, których długość i kształt mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia stabilności osadzenia akcesorium optycznego na nosie i wygody noszenia. Z frontem oprawy połączone są za pomocą zawiasów. Zawiasy te mogą mieć różną budowę i być zabezpieczone przed przypadkowym wyłamaniem. Kształt końcówki zauszników można indywidualnie dopasować do kształtu małżowiny usznej użytkownika – usługę wykonuje na poczekaniu każdy zakład optyczny. Formowanie końcówek zauszników dobrze jest okresowo powtarzać, aby zapewnić sobie maksymalny komfort noszenia. Zauszniki pełnią też funkcję estetyczną i … reklamową – często umieszcza się na nich logo lub nazwę marki. Niektóre zaopatrzone są w oczka do mocowania łańcuszka – dzięki temu okulary można nawet po zdjęciu nosić przy sobie i mieć je zawsze pod ręką.

Oprawy okularowe występują w różnych typach i kolorach; wytwarzane są z najrozmaitszych materiałów: od biokompatybilnego z tkankami tytanu, po naturalne drewno z polskich lasów. Ale to temat na osobny wpis …