Komfort noszenia okularów – wymiary i waga mają znaczenie

 

Dobierając oprawki okularowe w pierwszej kolejności kierujemy się wrażeniem wzrokowym: podoba się lub nie. Jednak uroda oprawki do okularów nie jest parametrem mającym kluczowe znaczenie dla wygody noszenia i użytkowania akcesorium poprawiającego widzenie.

Wygoda użytkowania okularów zależy od kilku wymiarów:

  • szerokości szkła – to wymiar mierzony w poziomie w najszerszym miejscu; jeśli szkło jest zbyt wąskie, pole widzenia ulegnie zmniejszeniu – okulary nie zapewnią odpowiedniej wygody obserwacji otoczenia kątem oka; z kolei szkła zbyt szerokie nie będą pasować do drobnej twarzy;
  • szerokość mostka – to odległość pomiędzy dwoma szkłami liczona na wysokości łączącego je przęsła;
  • długości zausznika i wysokości, na której został on osadzony na części oprawki otaczającej szkło okularowe – jeśli zauszniki są zbyt krótkie, okulary będą dociskać czoło lub wbijać się w zagłębienie w miejscu, gdzie małżowina uszna łączy się z głową; z kolei jeśli zausznik będzie za długi, okulary będą zbyt luźno leżały na nosie;
  • szerokości i wysokości oprawki – to wymiary odpowiednio: odległości między lewą a prawą stroną obu szkieł okularowych oraz wysokości szkła okularowego.

Poza wyżej wymienionymi czynnikami na komfort użytkowania okularów wpływają też inne elementy. Mogą być one bezpośrednio lub pośrednio związane z budową lub funkcją oprawek.

  • Ciężar okularów – wiele tu zależy od grubości szkieł i oprawek, a także od tego, z jakiego materiału wykonano zarówno szkła, jak i oprawki. Zawsze bowiem oprawki do okularów wytworzone z lekkich polimerów, w tym z włókna szklanego, nawet, jeśli będą silnie zabudowane, będą lżejsze od cienkich wprawdzie, ale cięższych oprawek z elementami drewna lub metalu.
  • Kształt i wygięcie mostka oraz zaopatrzenie go w skrzydełka ochronne. Mostki ze skrzydełkami i wygięte w łuk nad grzbietem nosa bywają bardziej wygodne niż proste elementy.
  • Kształt zauszników i ich zakończenie – zauszniki powinny być zaopatrzone w naciągane na ich końcówki fabrycznie kształtowane osłony z miękkiego plastiku. Dzięki temu nawet wielogodzinne noszenie okularów nie wywoła dyskomfortu oraz stanu zapalnego we wgłębieniu u góry małżowiny usznej.
  • Stopy metali i polimery, z których wykonane są oprawki – muszą to być materiały trwałe, odporne na czynniki środowiskowe, nieuczulające.
  • Możliwość czyszczenia i łatwość jego wykonania – dotyczy to w szczególności elementów, które mają stały kontakt z ciałem lub potem.

Dobierając okulary, zawsze najpierw wybierzemy do przymiarki modele, które wpadły w oko. To logiczne. Ale podczas dalszej selekcji należy wziąć pod uwagę wymienione wyżej elementy i przed zakupem przeanalizować dokładnie to, czego oczekujemy po dobrych i komfortowych w noszeniu okularach. Bo okulary to nie pieczywo i kupuje się je raz na kilka lat a nie codziennie.